Ticket Printer approx! APPPOS80AM3 Monochrome
by approx!
Sold out
  • Technology: Thermal
  • Colour:
    • Monochrome
    • Black
  • Paper: Labels
  • Posibérica: Approx!
  • Type:
    • Printer
    • Ticket Printer
    • Thermal Printer
    • TPV
  • Product with plug: Yes
  • Type of plug: Plug EU
  • Power supply:
    • Electric Network
    • Wired
  • Characteristics: Installation guide included
  • Connections:
    • USB
    • USB 2.0
  • Maximal image resolution: 203 x 203 dpi
  • Speed: 10 ppm
  • Compatible:
    • Smartphones, Mobile phones
    • Linux
  • Connectivity: Ethernet LAN
  • Operating System: No
  • Ethernet: No
  • Not included:
    • WiFi
    • Adapter AC
  • Weight: 1,3 Kg
It incorporates an automatic ticket cuttting. Works with standard 80mm wide thermal paper. No cartridges needed and can print bar codes and logos.
Make it your favorite printer for your business!
  • Print technology: Direct thermal
  • Type: POS printer
  • Maximum resolution: 203 x 203 DPI
  • Print speed: 200 mm/sec
  • Supported paper width: 80 mm
  • Connectivity technology: Wired
  • USB port: Y
  • Serial interface: Y
  • USB 2.0 ports quantity: 1
  • Serial interface type: RJ-11,RS-232
  • Serial ports quantity: 1
  • Standard interfaces: RJ-11,RS-232,USB
  • Ethernet LAN: N
  • Wi-Fi: N
  • Page description languages: ESC/POS
  • Product colour: Black
  • Linux operating systems supported: Y
  • Width: 145 mm
  • Depth: 185 mm
  • Height: 133 mm
  • Weight: 1.31 kg
  • Cables included: USB
  • Package width: 180 mm
  • Package depth: 290 mm
  • Package height: 207 mm